Свет
14. јуни 2016 - 11:07

Таткото на напаѓачот од Орландо кој уби 50 - Еве што кажа за нападот на неговиот син

Таткото на напаѓачот од Орландо кој уби 50, а рани 53 лица, Седик Матин, е талибански симпатизер кој сака да се кандидира за претседател на Авганистан.
 
Таткото на Омар кој се извини за се што направил неговиот син кобната вечер, е познат водител на каналот "Payam-e-Afgan" кој се емитува и во Калифорнија. Неодамна во емисија кажа дека сака да се кандидира за претседател.
 
Тој е познат и под името "Mir Sedik " на Јутјуб, а поседува и непрофитна организација.
 
Како што пишува Вашингтон пост, само неколку часови пред пукањето, Садик поставил снимка на Јутјуб каде се претставува како претседател. 
 
Тој изјавил дека можеби нападот го предизвикало тоа што неговиот син неодамна видел двајца мажи како се бакнуваат пред него.