Балкан
7. December 2017 - 14:37

Тачи: Косовско-црногорските односи остануваат пријателски

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Софија оствари средба со својот црногорски колега,Филип Вујановиќ.

Двајцата учествуваат на средбата на лидерите на западен Балкан во рамки на  меѓународната конференција „Посилна регионална интеграција на Балканот“,чиј домаќин е Светска банка, јавија косовски медиуми. 

По средбата Тачи оценува дека односите меѓу двете земји остануваат „пријателски и цврсти“.

- На маргините на форумот во Софија имав срдечен разговор со претседателот на Црна Гора,Филип Вујановќ.Односите меѓу нашите две земји остануваат пријателски и цврсти,-напиша Тачи на својот профил на Фејсбук.

Тачи, како тогашен премиер е потписник на договорот за обележување на границата со Косово, во август 2015 година.Тој  и понатаму останува на ставот дека истиот треба да биде ратифкуван што побрзо.