Фудбал
19. April 2021 - 12:47

Суперлигата ќе предизвика жестока реакција од УЕФА

Објавата на 12 елитни фудбалски клубови, дека од наредната сезона ќе се натпреваруваат во своја лига, која ја нарекоа Суперлига, предизвика жестока реакција кај УЕФА и не само кај европската Куќа на фудбалот, туку и во европските медиуми и националните фудбалски првенства.
 
Суперлигата, во која според основачите, ќе се натпреваруваат 20 клубови, ќе значи крај за Лигата на шампиони. Јасно е дека Лигата на шампионите на УЕФА, нема да може да ѝ конкурира на Суперлигата чии основачи се најмоќните клубови од Англија, Италија, Шпанија.
 
Прв претседател на Суперлигата ќе биде првиот човек на Реал Мадрид, Флорентино Перез, кој доцна синоќа преку соопштение ја извести јавноста дека 12 клубови формирале своја лига.
 
УЕФА, денес ќе тргне во контра-напад на одменатите клубови. УЕФА, во Монтро, Швајцарија, закажа состанок на Извршниот одбор. На состанокот УЕФА ќе упати ултиматум до 12-клубови, доколку не се откажат од Суперлигата, тогаш тие ќе бидат исфрлени од домашните првенства, а фудбалерите нема да можат да играат за своите национални тимови.
 
УЕФА се заканува со радикални казни бидејќи има поддршка од ФИФА, Премиер лигата на Англија, шпанската Ла Лига и италијанската Серија А. Сите овие институции се противат на основањето на Суперлигата.