Спорт плус
3. February 2020 - 10:27

Супербоул: По 50 години нова титула за Канзас

Канзаси сити Чифс ги победија Сан Франциско Фортинајнерс со 31:20 и ја освоија титулата во НФЛ-лигата. Ова е втора титула за Канзас во историјата, прв по пауза од 50 години. Финалето на 54 Супербоул се одигра во Мајами.
 
Она што не им успеа минатата година им успеа оваа. Играчите на Казас Чифс висеа над бездната, имаа минус од 20:10, на влезот во четвртата четвртина, но тогаш проработе нивниот атомски напад, а Патрик Махомс покажа дека е најдобриот квотер-бек во лигата, во овој момент.