Балкан
5. February 2020 - 20:11

Страшно невреме во Хрватска: Ветерот однесе автомобил, летаа дрвја, покриви и фасади

Поради големото невреме, во Хрватска беа затворени некои патишта, дрвја паѓаа врз куќи, а ветерот носеше покриви.
 
Во некои делови од земјата, црвениот метеоролошки аларм е на сила како резултат на ризикот од силни ветришта.
 
На брегот, налетите на ветер беа до 165 километри на час. На автопатот кај Макарска во правец на Сплит, бура буквално бутнала автомобил до бетонски блок, што се наоѓа покрај патот, објави денес Далмација.
 
Невремето затвори и некои од патиштата во Хрватска, вклучително и дел од автопатот А1 и автопатот А6, пренесува Индекс.хр.