Кошарка
16. April 2018 - 10:42

Страшна приказна, на денешен ден КК Партизан освои европска титула

На денешен ден во 1991г. кошаркарите на Партизан го освоија единствениот европски трофеј откако во финалето во Истанбул го совладаа шпанскиот Хувентуд со 71-70. Решавачката тројка ја постигна Александар Ѓорѓевиќ. Интересно е што црно-белите поради војната во Југославија поголемиот дел од своите натпревари во тогашната Лига на шампиони мораше да ги игра во шпанскиот град Фуенлабрада. Погледнете го овој извонреден документарец на шпанската телевизија.