Спорт плус
8. јуни 2018 - 12:06

Стенли куп: Трофејот за Кепитолс

Вашингтон кепитолс првпат во историјата ја освои шампионската титула во северноамериканската професионална хокеарска лига, НХЛ. Кепитолс во финалето го завладеа Лас Вегас најтс со вкупен резултат 4-1. Петтиот меч од серијата му припадна на Вашингтон со 4:3.
 
Кепитолс одигра брилијантна серија и со исклучок на првиот меч, во кој беше целосно надигран, на другите четири натпревари беше подобриот тим. Голем успех постигна и Лас Вегас бидејќи во својата прва сезона во НХЛ успеа да го освои Западот и да влезе во борба за Стенли-купот.
 
Во првата четвртина немаше голови, а во седмата минута од втората третина предност на Кепитолс му донесе Врана. Три минути подоцна израмни Шмид, а веќе во наредниот напад Овечкин ја врати предноста кај Вашингтон.
 
До крајот на оваа третина хокеарите на Лас Вегас направија пресврт преку Перон и Смит.
 
Последната третина им припадна на гостите од Вашингтон, најпрвин Смит-Пели израмни на 3-3, а потоа Елер ги постави конечните 3:4.