Фудбал
20. September 2018 - 16:23

Стартува групната фаза во Лига Европа

По дводневните возбудувања во Лигата на шампионите, денеска стартува и групната фаза во Лига Европа во која 48 клуба , поделени во 12 групи ќе се обидат да стигнат до самата завршница, односно финалето кое ќе се игра на  Олимпискиот стадион во Баку.
 
 
Лига Европа - 1.коло 
 
од 18.55 часот
Група Г: Рапид Виена – Спартак Москва, Вилјареал – Ренџерс
Група Х: Лацио – Аполон, Марсеј – Ајнтрахт Франкфурт
Група И: Генк – Малме, Бешикташ – Сарпсборг
Група Ј: Акхисар – Краснодар, Севилја – Стандард Лиеж
Група К: Динамо Киев – Астана, Рен – Јаблонец
Група Л: МОЛ Види – БАТЕ Борисов, ПАОК – Челси
 
од 21 часот
Група А: Лудогорец – Леверкузен, АЕК Ларнака – Цирих
Група Б: Селтик – Розенборг, Лајпциг – Салцбург
Група Ц: Славија Прага – Бордо, Копенхаген – Зенит
Група Д: Динамо Загреб – Фенербахче, Спартак Трнава – Андерлехт
Група Е: Арсенал - Ворскла, Спортинг Лисабон – Карабах
Група Ф: Олимпијакос – Бетис, Дуделанж - Милан