Балкан
20. August 2019 - 21:08

Средба Помпео-Вучиќ во ОН

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска на маргините на дебатата на Советот за безбедност на ОН има планирано средба со српскиот претседател Александар Вучиќ.

На дебатата, модерирана од мисијата на Полска во ОН, ќе се разговара за „предизвиците по мирот и безбедностa на Блискиот Исток и поддршката на американската Администрација за мултилатерални решенија“.

Помпео во ОН денеска има планирано средба и со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.