Балкан
20. јуни 2021 - 13:42

Србија: Маж ја силувал 13-годишната ќерка на неговиот газда

Уапсен маж поради силување на 13-годишно девојче во Србија.

И.А. (38) од Белотиќ ја искористил довербата на девојчето (13), кое го познавал затоа што работел за нејзиниот татко, и ја извадил од прославата, по што ја силувал.

Според изворот, девојчето било на прославата во Богатиќ, каде што бил и осомничениот. Мажот и девојчето се познаваат од порано, бидејќи осомничениот е вработен кај нејзиниот татко.

Тој е оженет и има две деца.

- Ја искористи нејзината доверба и ја извади од прославата, по што ја нападна. Тој ја нападнал девојката и се обидел да ја силува. Дали тој ја силувал ќе се утврди за време на истрагата и по лекарски контроли - вели изворот.

Според претходните информации, девојчето ќе биде сослушано пред обвинителот, каде ќе раскаже што се случило во кобната ноќ, а осомничениот предатор ќе може да ја претстави својата одбрана пред обвинителот.

По неколкучасовно интензивно пребарување, полицијата во Богатиќ доцна синоќа го уапси И.А. од селото Белотиќ, под сомнение за сексуална злоупотреба на девојче од истото место за време на прослава.

Се сомнева дека И. А. најпрво се забавувал со девојчето за време на прослава, по што ја намамил девојката надвор од салата, а потоа ја нападнал и силувал во напуштениот двор во близина, по што побегнал. Случајот бил пријавен во полиција околу 23 часот, по што започнала потрагата по И.А., кој побегнал во непознат правец. По неколку часа криење тој се вратил во својата куќа каде полицијата го уапсила. Од страна на полицијата е одреден притвор до 48 часа, а утре со кривична пријава ќе биде донесен во Вишото јавно обвинителство во Шабац.