Спорт плус
23. јуни 2019 - 18:19

Србија ја освои светската лига во ватерполо

Ватерполо репрезентацијата на Србија ја освои светската лига со што обезбеди пласман на ЛОИ во Токио.

          Финалето против Хрватска  кое се одигра во Белград на отворено донесе многу пресврти и возбудувања но и врнежливо време што не им пречеше на актерите да одиграат извонреден меч.

          Србија победи со 12-11 со гол од пенал на 17 секунди до крајот иако мечот подобро го отворија Хрватите кои поведоа со 4-1 но потклекнаа во втората четвртина во која домашната репрезентација го презеде водството и на крајот го претвори во победа.