Кошарка
6. September 2019 - 18:44

СП: Србија „маршира“ кон финалето

Кошаркарската репрезентација на Србија забележа нова победа на Светското првенство во Кина. Во првиот меч, во новоформираната Ј-група Србите го декласираа Порторико 90:47 (23:14, 26:12, 22:13, 19:8).

Спроед прогнозите на ФИБА, првите фаворити за златниот медал, од почетокот го наметнаа својот ритам и во ниту еден момент не им дозволија на Поротрикаците да се надеваат дека ќе доживеат пристоен пораз.

Со оваа победа Србите практично обезбедија настап во четврт-финалето иако во Ј-групата ќе треба да играат и против Шпанија. Подоцна во оваа група ќе се сретнат Шпанија и Италија. Првите два тима од Ј-групата ќе вкрстат во четврт-финалето со групата во која се Полска, Аргентина, Русија и Венецуела.

Петмина во српската репрезентација постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасен беше Немања Бјелица со 18 поени, додека ѕвездата на Денвер Нагетс Никола Јокиќ забележа „Дабл-Дабл“ од 14 поени и 10 скока. Единствен двоцифрен кај Порторико беше Давид Уертас со 11 поени.

Покрај Србија четврт-финале изборија и репрезентативците на Полска. Полјаците четвртата победа на ова Светско првенство ја забележаа против Русија 79:74 (16:22, 18:18, 19:17, 26:17).

Русите добро играа во првиот дел на полувреме имаа шест поени разлика, а во решавачкиот период влегоа со предност од четири коша. Во последната четвртина Русите не може да се изборат со надворешниот шут на противниците. Полјаците постигнаа 26 поени со што ја стигнаа и престигна предноста на Русија.

Играчот на Уникаха Малага Адам Вачински со 18 поени ги предводеше Полјаците, додека кај Русите се истакна Дамијан Кулагин со 21 поен.