Ракомет
24. January 2021 - 19:50

СП Ракомет: Македонија го заврши настапот во Египет со пораз од Белорусија

Нашите најдобри раккометари со пораз го завршија настапот на мундијалот во Египет.  Попладнево Македонија загуби со 30-26 од селекцијата на Белорусија  во меч во кој игравме рамноправно цели 40минути но немавме сили да го изненадиме фаворитот. 
Водевме на почетокот со 5-3 за да Белорусија фати приклучок и на пауза замине со рамноправен резултат 14-14. Во 40-тата минута беше 20-20 и потоа следуваат 9 минути во кои постигнавме само еден гол и противникот се одлепи на плус четири гола а подоцна имаше и водство од 5 погодоци. 
Кире Лазаров со 7 гола беше најефикасен на теренот и ја доби наградата играч на натпреварот.