Ракомет
16. January 2019 - 22:59

СП 2019: Изјави на Шпанија од прес конференцијата

По дуелот Македонија - Шпанија, кои европскиот првак го доби со 32:21 задволоството на прес конференцијата беше големо.
- Честитки за мојот тим и за освоените два бода. Ова беше тежок натпревар. Првите 30 минути беа неверојатни. Митревски имаше одлично прво полувреме, а нападот 7 на 6 ни содзаде многу проблеми. Во вториот дел имавме серија од 7-1 и тоа беше клучот за победата. На Раул и на Македонија им посакувам среќа во дуелот со Исланд, изјави шпанскиот селектор Жорди Рибера.
Најдобриот играл на натпреварот шпанскиот голман Варгас истакна:
- Почетокот беше тежок за нас. Македонија играше многу добро „7 на 6“. Ние се вративме, а потао ги реализиравме и контрите. Среќни сме поради победата.