Кошарка
29. December 2023 - 9:19

Совршен натпревар со трипл-дабл на Никола Јокиќ

Никола Јокиќ одигра совршен натпревар во убедливата победа на Денвер над Мемфис (142:105). Само Јокиќ и Вилт Чембрлен одиграле повеќе од еден совршен натпревар во историјата на НБА лигата.

Јокиќ шутираше 11/11 од поле, го погоди својот единствен обид за три поени, а од линијата за слободни фрлања имаше три од три. Најдобриот играч на Денвер не играше во последната четвртина.

Против Мемфис, Јокиќ го забележа 116-ти трипл-дабл во регуларниот дел од сезоната. Тој се наоѓа на четвртото место на вечната листа, Меџик Џонсон е пред него со 22 вакви натпревари повеќе.

Расел Вестбрук е на врвот на листата со 198, а Оскар Робертсон има 181.

Јокиќ го следеа Џамал Мареј со 23 поени и девет асистенции и Пејтон Вотсон со 20 поени и пет скока.

„Никогаш не сум видел трипл-дабл пред да почнам да играм со него, а сега тоа го гледам цело време“, изјави Вотсон, кој доби шанса во стартната петорка наместо повредениот Арон Гордон.

Кентавиус Калдвел-Поуп и Џулијан Стротер постигнаа по 12 поени, додека Кристијан Браун додаде 11.

Реџи Џексон имаше одлична епизода од клупата со девет поени и седум асистенции за 17 минути на паркетот.