Македонија
28. November 2021 - 11:05

Сопственикот на Беса Транс: Oва е тест на Алах

Вчера сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, на социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со фаталната несреќа во која трагично загинаа 45 македонски патници, а 7 успеаа да преживеат. Во статусот тој потенцира дека патиниците му биле како фамилија, а во Истанбул биле заедно четири дена. 

,,Алах да им даде рај на починатите, а на повредените што поскоро опоравување. Овие зборови ги кажувам со жалење и со повредено срце. Тие беа исто така наше семејство, бидејќи секогаш кога патувавме и патниците ги сметавме за фамилија. Четири дена бевме заедно во Истанбул и забележав дека повеќето и порано доаѓале со нас на тури со нашите автобуси за Истанбул. Овие тестови се од Алах и верувам дека се прифатени од секој верник, неговата волја не може да биде променета ни за минута и бараме од Алах никого да не тестира”, напиша Хаџиу на Фејсбук.

Инаку Љубомир Јовески, државниот јавен обвинител, инфомираше дека веќе е отворена истрага за „Беса Транс“.