Македонија
17. September 2018 - 8:18

Сончево со мала до умерена облачност

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до уменера облачност.

Утринската темретарура ќе се движи во интервалот од шест до 18, а дневната од 24 до 33 степени. УВ индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје слично време. Минималната темература ќе изнесува 11, а дневната ќе достигне до 31 степен Целзиусов.

Во следниот период продолжува периодот на стабилно, суво и релативно топло време со просечни дневни температури за овој период од годината. Во вторник ќе има мало зголемување на облачноста, а до крајот на неделата утринските температури ќе се во благо опаѓање. Утринските температурите во вторник ќе бидат од шест до 17, а дневните од 25 до 32 степени, во среда од седум до 16, односно од 26 до 31 степени. Во четврток прогнозата за утринските температури е од шест до 15, а за дневните од 26 до 32 степени, во петок соодветено од пет до 14, односно од 25 до 32 степени и во сабота од шест до 14, односно од 26 до 33 степени. УВ индексот во текот на целата недела ќе биде 6.