Македонија
16. February 2020 - 18:21

Сончеви денови до среда, од четврток врнежи

Сончево и топло време со пораст на дневната температура ќе преовладува уште два дена, а од среда се очекува зголемување на облачноста.
 
Под влијание на нов влажен бран во четврток се најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне за неколку степени.
 
Според Управата за хидрометеоролошки работи, утре ќе преовладува сончево и ведро време со ниски утрински температури кои ќе се движат од -6 до -1 степен.
 
Дневните температури ќе бидат во пораст и ќе достигнат до 19 степени.