Свет
16. November 2015 - 9:56

Снимка од апсење на терорист - И Белгија на нозе

Наводно се работи за група на терористи кои учествувале во нападот во Париз и успеала да побегне во Белгија по нападот.

Белгиската полиција уапсила тројна осомничени поврзани со терористичките напади во Париз, соопштија белгиските власти.

Портпаролот на обвинителството Кун Хенс изјави пред новинарите дека во прградието на Брисел во Моленбек, во кој претежно живеат граѓани со мароканско потекло, спроведена е антитерористичка акција во која се уапсени неколку луѓе.

Акцијата е покрената откако е откриено дека едно од возилата од кое терористите пукале на посетителите на парискиот ресторан имало белгиски регистрации кои се поврзани со адресата во Моленбек вели тој.

Наводно се работи за група на терористи кои учествувале во нападот во Париз и успеале да побегнат во Белгија по нападот.

Белгија држи европски рекорд по бројот на своите граѓни кои се придружиле на џихадистичките организации на Блискиот Исток, а Моленбек има репутација на „расадник на терористи“ поради силните активности на ектремните исламисти во тоа предградие.