Фудбал
7. March 2021 - 19:20

СК: Влхова победи на велеслаломот

Петра Влхова успеа денеска да и се реваншира на Михаела Шифрин  за поразот на слаломската трка и успеа да победи пред својата публика во Словачка на велеслаломската трка што е нејзина прва победа оваа сезона во СК и вкупно 19-та во кариерата. 
Шифрин го освои третото место додека втора низ целта мина Алис Робинсон од Нов Зеланд. 
За Влхова оваа победа значи атак на големиот кристален глобус каде води мртва трка со Лара Гут Бехрами која има 36 бода повеќе. 
Малиот кристален глобус во велеслалом и припадна на Италијанката марта Басино која денеска го освои доволното 4. Место.