Живот
6. July 2016 - 22:50

Сите се во шок: 11 годишно девојче родила дете откако ја силувал момчето на нејзината мајка

11 годишно девојче од Парагвај, која ја силувал момчето на нејзината мајка, се породила.

Овој случај предизвика бројни негодувања во Парагвај, затоа што властите не дозволиле девојчето да абортира.

Абортусот во Парагвај е забранет, освен во случај да е во опасност животото на мајката.

Девојчето имало 10 години кога било силувано.

Таа се породила со царски рез, а родила девојче тешко 3,5 килограми. Детето го добило името Милагрос.

Таткото на детето, 42 годишниот Жилберто Мартинез Зарате е лишен од слобода во 5 месец и во затвор ја чека пресудата за обвнинението за силување.

Мајката на девојчето исто така е лишена од слобода поради невнимание, но дозволени и е да посетува ќерката во текот на бременоста.