Балкан
23. February 2019 - 10:58

Силна бура ја погоди Хрватска - ветер од 176 километри на час, контејнери летале по патиштата

Во Хрватска вчера беснееше многу силно невреме. Ветер со брзина од 176 километри на час правеше хаос, а тоа е најголемата брзина воопшто досега измерена во Сплит.

Се кршеле дрва и гранки, има оштетени возила и објекти, а за среќа никој не е повреден.

Контејнери летале по пат.

Затворени се и повеќе патишта.