Свет
26. September 2019 - 8:26

Силен земјотрес во Индонезија

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени денеска го погоди источниот дел на Индонезија, соопшти Геофизичкиот институт на САД.

Епицентарот на земјотресот е на 37 километри североисточно од градот Амбон во провинцијата Малуку, на длабочина од 29 километри.

Засега нема податоци за евентуални жртви или штети, ниту е издадено предупредување за цунами.