Балкан
8. August 2017 - 11:05

Силен земјотрес во Егејското Море ги погоди Грција и Турција

Силен земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Кос и блиското турско крајбрежје.

Земјотресот бил со интензитет од 5,1 по Рихтер. Епицентарот бил на 38 км североисточно од островот Кос на длабочина од 10 км.

Според грчки медиуми, тоа е втор најсилен потрес по земјотресот во јули со интензитет од 4,3 по Рихтер.

Телевизијата НТВ јави дека потресот предизвикал голема паника во реонот на Бодрум.