Фудбал
20. November 2016 - 10:21

Сигурна победа на Јувентус против Пескара

 
  Актуелниот шампион и лидер на табелата фо фудбалското првенство на Италија, екипата на Јувентус забележа сигурна победа во дуелот против Пескара. 
 
На средбата од 13. коло одиграна во Неапол, Јувентус славеше триумф со 3-0, со головите на Сами Кедира (36.минута), Марио Манџукиќ (63) и Бразилецот, Хернанес (69). 
 
Претходно беа одиграни стедбите, Киево – Каљари 1-0 и Удинезе – Наполи 0-2. 
 
Денеска на програмата од 13.коло во Серија А се останатите осум натпревари, а во нив ќе играат: 
 
Киево – Каљари 1-0, 
Удинезе – Наполи 0-2
Јувентус – Пескара 3-0
денеска
Сампдорија - Сасуоло
Емполи - Фиорентина
Лацио - Џенова
Кротоне - Торино
Болоња - Палермо
Аталанта - Рома (од 15 часот)
Милан - Интер (од 20:45 часот)
 
Табела: Јувентус 36 бода, Рома 26, Милан 25, Наполи 24, Лацио 22, Аталанта 22,...