Ракомет
15. January 2021 - 10:29

Шведска останува енигма за Македонија

Шведска и со драстично ослабен состав е преголем залак за македонската ракометна репрезентација. Иако капитенот Кире Лазаров и пикерот Стојанче Стоилов имаа завидна минутажа на вечерашниот дуел, сепак „викинзите“ беа селекцијата која на крајот славеше лесна и убедлива победа со двоцифрена разлика, 32-20.
 
Селекторот на Македонија, Данило Брестовац им даде можност за настап на повеќето ракометари, но брзината, дисциплината во нападот и малиот број грешки беа адутот на противничката селекција. Кај Македонија одбраната не функционираше на потребното ниво, ако не се земат предвид неколкуте одбрани на Митревски и посебно на Томовски во вториот дел.
 
Левото крило Хампус Ване беше најекспонираниот шведски ракометар кој и задаваше најголеми маки на нашата селекција уште во првото полувреме.
 
На средината на првиот дел имавме нерешено 9-9, оттука серијата на Шведска одеше до 14-9 и постојано „жолто-сините“ беа во предност.
 
Полувремето го добија со 16-11, со шесте гола на Ване и четирите на Лазаров (3 од пенал дотогаш).
 
Во второто полувреме, Шведска засили уште повеќе, па за десетина минути имаше превисоки 24-14, за на крајот конечни 32-20.
 
Кај Македонија најпрецизен беше Кире Лазаров со 5 гола, а Ване со 11 погодоци беше најефикасен кај Шведска.
Поповски, Пешевски, Танкоски, Стоилов и Костески погодија по двапати за нашата репрезентација, а Персон со 6 и Дарј со 4 гола допринесоа во победата на Швеѓаните.
 
За 2 дена Македонија игра против домаќинот Египет, а Чиле ќе и се спротистави на Шведска.