Фудбал
20. September 2019 - 9:21

Што може да значи Брегзит за британскиот фудбал

Се чини дека нема крај на повидок на театарот Брегзит. Велика Британија треба да излезе од Европската унија на 31 октомври, но најновите случувања значат дека е можно понатамошно одложување, јавува ДПА – Хамбург.

Британскиот премиер Борис Џонсон тврди дека е оптимист дека договор за повлекување меѓу Лондон и Брисел се уште може да се постигне додека инсистира на излез без договор, и покрај тоа што Парламентот донесе закон против тоа, останува опција.

Во меѓувреме, фудбалските клубови во Англија и Шкотска гледаат, прашувајќи се што ќе се случи следно.

Премиерлигата, во консултација со пониските лиги на Англија и организацијата на шкотската лига, велат дека „Брегзит не треба да се користи за да се ослабне со играчи во британскиот фудбал, ниту да им наштети на способноста на клубовите да потпишуваат со меѓународни играчи“.

Но, Брегзит без договор може да има негативни последици за британските тимови на пазарот на трансфери.

Кои правила во моментов постојат за не-британски играчи?

Сите играчи од земјите на ЕУ имаат неограничено право на работа во Велика Британија. Играчите надвор од ЕУ, сепак, мора да исполнуваат строги критериуми што треба да бидат потпишани. На играчот кој доаѓа во Премиер лигата му треба одобрување од Фудбалската асоцијација (ФА). Младинските играчи од внатре во ЕУ можат да се движат слободно од 16-годишна возраст, додека трансферите на млади од надвор од ЕУ се силно регулирани од страна на светското управно тело ФИФА.

Како ФА одлучува да одобри играчи што доаѓаат?

Да се ​​согласи за трансфер на играч кој не е од членка на ЕУ и да препорача работна дозвола, играчот – генерално – мора да биде меѓународно познат. ФА смета дека светското рангирање на земја на играчи треба да одлучи кој сооднос на настапи се бара, така што од Брегот на Слоновата Коска (надвор од првите 50 во светот) интернационалец мора да игра скоро постојано за својата земја додека играч од победникот на Светскиот куп, Франција можеби ќе мора исполнуваат пониски критериуми.

Што може да се смени со Брегзит?

Ако Лондон и Брисел не се согласат за договор за повлекување, истите ограничувања што се применуваат во моментот за играчите кои се од држави што не се членки на ЕУ, би можеле да бидат наметнати на оние од блокот. Тоа би го отежнало особено за помалите и / или пониските лига клубови да потпишат со странски играчи. Исто така, ќе биде потешко да се привлечат најдобрите странски млади таленти во земјата.

Дали ФА не може да ги смести клубовите?

Можеше, но досега покажа мал интерес  бидејќи ФА смета дека Брегзит нуди шанса да ја засили репрезентацијата на Англија. Претседателот на ФА, Грег Кларк изрази надеж дека потенцијалните ограничувања би значеле дека само странци од светска класа доаѓаат да играат во Англија и со тоа ќе се зголеми можноста да играат млади англиски таленти.

Какви последици ќе има Брегзит за британските играчи во странство?

По Брегзит, британските играчи нема лесно да се преселат во земја од ЕУ пред 18-годишна возраст. Јадон Санчо, кој се пресели во Борусија Дортмунд на возраст од 17 години, на пример, немаше да може да го стори тоа по Брегзит. Во најлош случај, играчи како Санчо би можеле да го загубат своето право да работат во ЕУ по Брегзит без договор.

Што прават менаџерите од Брегзит?

Тие во голема мерка се скептични. Газдата на Ливерпул, Јирген Клоп смета дека Брегзит е грешка. „Историјата покажа дека кога остануваме заедно можеме да ги решиме проблемите“, рече тој за весникот „Гардијан“. „Кога ќе се разделиме, тогаш ќе почнеме да се бориме“. За разлика од него, Нил Ворнок од Кардиф Сити, рече: „Не можам да дочекам да излезам. До пекол со остатокот од светот “.