Македонија
24. May 2023 - 17:59

Штипјанец киднапирал жена и ја терал да му стане сопруга

69-годишен жител на штипското село Лакавица е уапсен откако жена го пријавила дека пред четири дена ја однел во неговиот дом, ја држел против нејзината волја и ја терал да му стана сопруга. Жената побегнала и го пријавила во полиција.

– На 23.05.2023 во 21.40 часот полициски службеници од СВР Штип го лишиле од слобода Л.Н.(69) од с.Лакавица-штипско поради претходна пријава од 48-годишна жена дека на 19.05.2023 околу 14.00 часот тој противправно ја држел во својот дом инсистирајќи да му стане сопруга. Откако избегала, таа го пријавила случајот во полициска станица. Л.Н. бил задржан во полициска станица информира МВР.