Фудбал
23. јуни 2021 - 12:20

Шпанија по три бода против Словачка

Шпанската репрезентација и покрај тоа што игра натпревари од групната фаза на својот стадион во Севилја, досега разочара.
 
Само еден постигнат гол и два освоени бода на исто толку натпревари, донесе немир во редовите на „црвената фурија“ пред последното коло.
 
Очигледно е дека ова не е Шпанија од пред десет години, но нивните навивачи не очекуваа ваква тортура.
 
Шпанија теоретски може да стигне до следната фаза со уште еден нерешен резултат, но во тој случај ќе им биде потребна победа на Шведска над Полска.
 
Доколку тоа не се случи, Шпанија мора да оди на сите три бода во дуелот со Словачка, на кој ремито сигурно ќе им донесе осминафинале.
 
18.00 часот Шведска - Полска