Свет
19. August 2016 - 19:46

Шефот на претседателската кампања на Доналд Трамп поднесе оставка

Пол Манафорд, шеф на претседателската кампања на републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, денеска поднесе оставка на функцијата.

- Пол Манафорд утрово поднесе оставка од кампањата и јас ја прифатив. Многу ја ценам неговата исклулителна работа, која ни помогна да стигнеме до овде, истакна Трамп.

Манафорд дојде во фокусот на јавноста поради поврзаност со истрага за корупција во Украина, од времето кога украински претседтаел беше Виктор Јанукович. 

Оствката на Манафард следи само два дена по реогранизацијата на изборниот штаб на Трамп, кој уследи по падот на неговата популарност во изборните анкети и контроверзните изјави.