Фудбал
18. May 2017 - 8:45

Шампионската титула за Монако

Екипата на Монако е новиот фудбалски шампиони на Франција. Тимот од кнежеството по пауза од 17 години повторно ја освоија шампионската титула, вкупно осма во историјата на клубот.
 
Монако синоќа пред своите симпатизери на стадионот „Луј Втори“ во заостанат натпревар од 31.коло на Лига 1 го победија Сент Етиен со 2:0.
 
Стрелци на головите беа Килиан Мбапе (19.минута) и Валер Жерман (90+3).
 
Со трите освоени бодови Монако на коло пред крајот на првенството има недостижни шест бодови повеќе во однос на Пари Сен Жермен кој беше првак на Франција во изминатите четири сезони.