Фудбал
6. March 2021 - 19:53

Севилја се подалеку од врвот во Шпанија

Екипата на Севиља по  тешкиот пораз од Барселона и елиминацијата од националниот куп, доживеа нов незгоден пораз овојпат на гостувањето кај Елче со 2-1 што само ја продолабочи кризата во тимот на Лопетеги. 
Домашните играа цврсто  и стрпливо ја чекаа својата шанса се до 70-тата минута коа  Гути го отвори резултатот а по само неколку минути Кариљо зголем и на 2-0 за домашните.  Севиља се обиде да се врати но голот дојде премногу доцна за да се спаси пораз. 
Ова е втор пораз во серија на Андалузијците кои полека го губат шампионскиот ритам со водечкото трио и сега заостануваат цели 10 бода зад Атлетико.