Свет
17. November 2017 - 16:37

Северна Кореја одбива преговори со САД додека траат воените вежби

Северна Кореја денеска соопшти дека нема да почне преговори со САД се додека траат воените вежби на американската армија и сојузничките држави од источна Азија.

- Се додека е во тек непријателската политика против мојата земја од страна на САД и додека воени вежби се одржуваат пред нашите порти, нема да има преговори, изјави севернокорејскиот амбасадор во седиштето на Обединетите нации во Женева, Хан Тае-сонг.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повика Северна Кореја неодложно да пристапи кон преговори за нејзината нуклеарна и ракетна програма, заканувајќи се со натамошни санкции и воен притисок доколку тоа не се случи.

САД испратија дури три носачи на авиони со придружните борбени групи во источна Азија за големи воени вежби во кои учествуваат и Јужна Кореја, Австралија и други држави.

Амбасадорот Хан изјави дека Северна Кореја не ја разгледува можноста да се откаже од својата нуклеарна програма, велејќи дека таа служи за да ги обесхрабри САД од упатување на закани кон Северна Кореја.

Според Хан, неговата држава подготвена ќе го пречека најавеното заострување на санкциите