Фудбал
15. December 2015 - 10:12

Серија А: Бод за Сампдорија на „Олимпико“

Екипата на Сампдорија синоќа  успеа да остане непоразена на гостувањето кај Лацио и да освои еден бод откако во судиското продолжение на вториот дел (90+3 минута) Ервин Зукановиќ го изедначи резултатот на 1:1. Лацио поведе во 78.минута со голот на Алесандро Матри. Со нерешниот резултат Сампдорија ја прекина серијата од четири порази, но сепак остана на 16.место на табелата со 17 бодови. Лацио се наоѓа на 12.место со 20 бодови.
 
Резултати на другите дуели од 16.коло: Јувентус – Фиорентина 3:1, Наполи – Рома 0:0, Милан – Верона 1:1, Киево – Аталанта 1:0, Емполи – Карпи 3:0, Удинезе – Интер 0:4, Палермо – Фросиноне 4:1, Џенова – Болоња 0:1.
Натпреварот Сасуоло – Торино е одложен.
 
Табела: Интер 36 бодови, Фиорентина 32, Наполи 32, Јувентус 30, Рома 29, Сасуоло 26, Милан 25,...