Ракомет
10. September 2015 - 9:04

СЕХА: Трета победа за Вардар

Ракометарите на Вардар во третиот меч од новата сезона во СЕХА лигата ја забележаа третата победа и со максимални девет бодови се на врвот на табелата. Синоќа во СЦ „Јане Сандански“ „црвено-црните“ го совладаа Нексе со 31:28.
 
Вардар го отвори мечот со водство, имаше 5:2 по 10 минути игра, но минутите кои следеа му припаднаа на Нексе. Неколкуте грешки во додавања, гостите од Хрватска ги искористија за брзи контранапади и четири гола во серија. Поведоа со 8:6, а предноста ја задржаа десетина минути. Тогаш Вардар почна да игра подобро во одбраната, со Тимур Дибиров напред во зоната 5-1 и тоа вроди со плод. Нексе не успеа да даде гол до крајот на првото полувреме кое заврши 13:10 за Вардар.
 
И почетокот на второто полувреме му припадна на македонскиот шампион. На 15 минути до крајот вардарци ја имаа највисоката разлика (23:16). Сепак, борбените ракометари на Нексе постигнаа пет гола во низа и се доближија на 24:22, но немаа сили за целосен пресврт.
 
Вардар на овој меч беше без повредените Александар Деревен, Филип Лазаров и без Петар Ангелов.
 
Следен меч за тимот предводен од Раул Гонзалес е првиот од Лигата на шампионите, против Монпеље на 20 септември.