Живот
23. February 2018 - 10:15

Седум дена пиеле само вода и ништо не јаделе - погледнете што се случило со мозокот и телото

Блогерот Ерван Хеусаф и неговата сестра актерка и модел Солен тргнаа по невообичаен предизвик, пиејќи само седум литри вода за една недела за да видат дали ова навистина има позитивни ефекти врз телото. Предизвикот беше снимен и закачен на Јутјуб.
 
Ерван истакна дека пред почетокот на снимањето многу патувал, каде што многу јадел и пиел, а исто така сакал да го детоксира своето тело. Како тинејџер, Ерван имал околу 108 килограми, а губењето на неговите килограми го инспирирало да го направи својот канал. Освен канал Јутуб, Ерван, исто така, управува со успешниот веб-сајт “The Fat Kid Inside”.
 
- Најлесното нешто досега. Само пијте вода, не внесувајте никакви додатоци, ниту чај, туку само вода. Има луѓе кои го направиле ова за 100, 50 или 30 дена ", рекол Ерван во видеото.
 
- Вашето тело може да преживее без храна, дали тоа е добро? Веројатно - Не. Затоа го правиме ова за да видиме дали навистина има позитивни ефекти врз телото. - изјавил Ерван.
 
Тој, исто така, објаснил дека ако не внесете калории во телото една недела, веројатно ќе потрошите 14.000 од нив.
 
- Стомакот е како вториот мозок, ако нешто не е во ред со него се чувствува низ целото тело. Тоа може да влијае на вашето расположение, енергија, хормони, па затоа е важно да имате активни црева и здрав стомак ", вели Ервин.
 
Пред овој предизвик, Ервин направил детално истражување и пронашол медицински документи кои тврдат дека детоксикација со вода има добри ефекти врз дигестивниот тракт, чистењето крв од телото и помага да се зајакне имунитетот и да се фокусира на умот. Телото природно паѓа во состојба на кетоза и согорување на маснотии како енергија.
 
На почетокот на детоксикацијата, двајцата се измериле,  Солен имала 58 килограми, а Ерван 76.
 
 Морам да се замимавам со нешто, сигурена сум дека четвртиот ден ќе бидам многу нервозна, но по третиот или четвртиот ден очекувам големи промени во тоа како се намалува мојата гардероба или мојот вишок на стомакот -изјавила  Солена.
 
Првиот ден, двајцата иазјавиле дека ја пропуштиле својата  утринска рутина, но тие не се чувствувале толку гладни.
 
 Планот е да се бидам многу зафатен што нема да размислувам за храна. - рече Ерван.
 
Ерван дури бил и во теретаната, а тренерот му објаснувал да топи масти, а не храна.  
 
Солена чувствувала дека нејзините усни биле многу суви и измачени  да не јадат додека нејзиниот сопруг готви.
 
Околу 19 часа од првиот ден, Ерван изјавил дека е потешко отколку што очекувал. На вториот ден, Ерван шетал речиси цела ноќ додека имал главоболки.
 
- Морав да се движам, бидејќи бев погоден од главоболки како по мамурлак, но денес се чувствувам добро. Се чувствувам малку бавно, но велат дека првите три дена се најтешки, па се надевам дека најдобро. - рече Ерван.
 
Додека неговите колеги на работа јаделе во текот на денот, успевал да се воздржува, но рекол  дека морал да ги мие забите неколку пати на ден, само да чувствува вкус во устата.
 
 
Третиот ден, братот и сестрата се обиделе да работат заедно, но Ерван забележал дека неговата тежина не се менува многу. На четвртиот ден, Солен почнала да забележува  резултати.
 

 Се чувствувам многу полесно и послатка, но сепак би испила кафе  - Солена дури и ја покажа чашата пред камерата. 
Во вечерните часови таа рече дека оваа програма за детоксикација влијае врз нејзиниот општествен живот, бидејќи таа не може да ги гледа своите пријатели додека одат на пијалок или на вечера. 

Петтиот ден, Ерван изјавил дека  многу подобро да спиел.

- Мислам дека само на четвртиот и петтиот ден телото се навикнува на промени. - рече Ерван.

Солен пак изјавила  дека не е толку гладна колку што е здодевно.

На седмиот ден, Ерван признал дека постојано размислувал на храна, и дека е многу возбуден што ќе јаде кога ќе ја заврши програмата.

На крајот од програмата, Солем изгубила 3, а Ерван  7 килограми. Погледнете како изгледаше нивниот предизвик:

 

- Сега, конечно, ја разбирам разликата помеѓу физичкиот и психичкиот глад, храната всушност претставува уживање. - рече Ерван.

- За време на програмата, вашето тело е во потрага по хранливи материи, потребна е храна за да преживее. Чувствував дека некои стари спортски повреди повторно ме заболуваат. Многу ме болеше грбот, моето тело испрати сигнал дека нешто не е во ред и дека му е потребна храна. Не беше лесно, но станав посилна личност. - рече Ерван.

Ерван изјавил дека овој предизвик нема да го прави на 7 дена, но со задоволство ќе го прави еднаш неделно.