Свет
22. јуни 2019 - 12:13

Се урна зграда во Камбоџа, три лица загинаа, а 30 се уште се под урнатините

Најмалку три лица загинаа, а 10 беа повредени откако зградата се урна на југот на Камбоџа.

Станува збор за зграда, која била во фаза на изградба, а до уривањето дошло во раните утрински часови.

Според медиумите, најголем дел од жртвите се ѕидари, кои се нашле на лице место, а бројот на мртви  се уште не е утврден.

Во тек е потрага по евентуални преживеани, бидејќи се проценува дека под урнатините можеби има уште триесет луѓе.