Свет
19. јуни 2021 - 14:11

Се урна училишна зграда во Белгија

Најмалку едно лице загина, а деветмина се повредени при уривање на зграда на основно училиште во изградба во белгискиот град Антверпен, соопштија локалните власти.

Се претпоставува дека сите повредени се градежни работници, од кои осуммина се наоѓаат во тешка состојба.

Белгиските медиуми објавија дека пет лица се водат како исчезнати и во тек е спасувачка акција.