Свет
19. November 2019 - 12:15

Се урна индиски МиГ-29, го собориле птици

Индиски воен авион од типот МиГ-29К се урна за време на тренинг лет во областа на одморалиштето Гоа.

Според „Дифенс ворлд“, повикувајќи се на индиското Министерство за одбрана, јато птици „го нападнале“ авионот веднаш по полетувањето од воздушната база Даболим.

За време на инцидентот, двата мотори се запалиле, пилотите го свртеле авионот подалеку од населените области и се катапултирале.

Од ВВС не сметаат дека инцидентот е поврзан на кој било начин со технички проблеми на моторот или авионот.