Фудбал
20. November 2020 - 10:30

Само во Србија, тренер ќе тужи голман?!

 
ТРИ пати во последниот месец, голманот на Врањанскиот Динамо, Мирослав Орлиќ, се најде во центарот на вниманието на спортската јавност, двапати поради грешки во играта, и трет пат кога Драган Антиќ објави дека ќе го тужи за продажба на натпревари?!
 
По сериозните обвинувања од шефот на стручниот штаб на Динамо дека со лоша одбрана го спречи Врање да освои бодови против ФК Земун, Орлиќ одговори дека не е изненаден и го покани Антиќ да одат заедно на полиграф:
 
- Инсистирам заедно да одиме на полиграф, за да видиме кој ги продал натпреварите.
 
Грешката на младиот голман во финишот на мечот придонесе тимот на Земун да го постигне третиот, решавачки погодок и ги освои бодовите.
- Добив инјекции поради болка, затоа што имав операција на менискусот и не се опоравив доволно. Платив инјекции и апчиња, се жртвував за клубот, но Драган Антиќ ме уби душевно, како и целиот тим. Не влегов во ниту една игра со позитивна енергија, чувството на страв беше присутно, не ми беше дозволено да правам грешки, а со тоа и да  ги добивам заработените пари. Имаше денови кога немавме што да јадеме, ситуацијата во клубот е очајна, не го доживеав тоа никаде каде што бранев. Жал ми е за играчите, тие трпат тортура, а јас јавно им се извинувам на моите колеги за третиот примен гол и им посакувам среќа во продолжението на шампионатот - истакна Мирослав Орлиќ.