Свет
30. October 2020 - 10:17

Руската полиција уби 16-годишник кој прободел полицаец и извикувал „Алах акбар“

Руската полиција застрела 16-годишно момче во Татарстан, република каде што живее претежно муслиманско население.

Тој бил застрелан откако со нож прободел полицаец и се обидел да ја запали локалната полициска станица.Притоа тој извикувал „Алах акбар“.

Рускиот истражен комитет објави дека ќе го третира инцидентот како обид за тероризам, објави „Ројтерс“.