Loading Video...
Свет
30. November 2018 - 18:34

Русите на возраст од 16 до 60 години не се добредојдени во Украина

Русите на возраст од 16 до 60 години не се добредојдени во Украина. Претседателот Порошенко  во твитер порака објасни дека одлуката е донесена за да  спречи Русите да формираат тајни армии на укаинска територија. Москва  порача дека нема да  му возврати на Киев со иста мерка. Тензиите на релација Киев-Москва се заострија  по директниот  судир помеѓу двете војски  кај теснецот Керч во Азовското море во неделата.  При акцијата руската морнарица  упаси 24 припаднци на украинската морнарица и заплени три брода.