Тенис
9. July 2022 - 19:53

Русинката Рибакина победи на Вимблдон

Единствената Русинка која настапи на Вимблдон под знамето на Казахстан , Елена Рибакина триумфираше на женскиот турнир совладувајќи ја во финалето Жабер од Тунис.  
Ова е прва титула на грен-слем турнирите за Рибакова и воедно за Казахстан под чие знаме настапува од 2018-тата година. 
Рибакова во финалето во три сета успеа да слави против Онс Жабер од Тунис која одлично го започна мечот и го освои првиот сет со 6-3 но во следните 2 сета доминираше 23-годишната Московјанка која е најмладата тенисерка што триуфмирала на Вимблдон во последните 10 години. 
Ова е вкупно 3 трофеј за тенисерката од Казахстан во кариерата и за овој успех заработи вкупно 2,5 милиони долари, двојно повеќе од Жабер.