Свет
22. January 2022 - 16:56

Русија ја надмина бројката од 11 милиони случаи на Ковид-19

Во Русија денеска се регистрирани 57.212 нови случаи на коронавирус, што е зголемување во однос на петокот, кога заболеле 49.513 лица, па вкупниот број на регистрирани случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата надмина 11 милиони, соопшти рускиот кризен штаб.

Во претходните 24 часа во Русија починале 681 пациент, а од почетокот на пандемијата починале 325.433 пациенти, јави ТАСС.