Свет
4. September 2015 - 18:53

Русија ги нападна ИСИС, ова се првите снимки!

Русија ја почна воената интервенција врз ИСИЛ и подршката на силите на претседателот Асад во Сирија, сугерирата извештаите на државната телевизија во Дамаск и неколку други извори, пренесува британски Телеграф.
 
Снимките наводно прикажуваат руски војници и оклопни возила во борба против бунтовниците во Латакија, а според британските медиуми на снимките може да се слушне дека војниците зборуваат руски.
 
За „директната воена интервенција“ на Русија во Сирија прв јави израелскиот портал Инет, повикувајќи се на западни дипломатски извори, но веста подоцна ја демантираше Раша тудеј, цитирајќи високорангиран извор од руската војска.