Ф1
18. November 2016 - 12:47

Розберг: Како на „Јас Марина“ во Абу Даби!?

В недела 27.11 се во Абу Даби се вози последната трка од шампионатот во Ф-1 по која ќе биде познат новиот шампион.  Најблиску до својата прва титула е Нико Розберг на кого за славје му е потребна најмалку третата позиција на табелата. Розберг кој има 12 бодови повеќе од клубскиот колега од Мерцедес и бранител на титулата Луис Хамилтон изјави дека нема идеја како да ја вози ГН на ОАЕ:

„Не знам како да и пристапам на последната трка. Ќе известам пред трката кога ќе имам став. Ќе биде тежок викенд како и секогаш, ништо не е лесно во Ф-1“- рече Розберг.  

Хамилтон во финишот од сезоната влезе во подобра форма, славеше на претходните три трки и го намали заостанувањето откако претходно загуби драгоцени бодови поради проблеми со моторот. 

Решавачката трка се вози на 27. ноември на патеката  Јас Марина во Абу Даби каде минатата година славеше токму Розберг пред Хамилтон.