Фудбал
5. October 2017 - 17:46

Роналдо ја продаде „златната топка“ за донација во хуманитарни цели

 
 
Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо по којзнае кој пат ја покажа на дело својата хуманост.
 
Како што пренесуваат шпанските медиуми, Португалецот кој е познат по својата хумана работа, ја даде на аукција наградата освоена за најдобар фудбалери во 2013 година,популарната „Златна топка“ која ја доделува ФИФА, а која беше  продадена за неверојатни 600.000 евра. 
 
Сите финансиски средства Роналдо ги донираше во фондацијата „Make-A-Wish Foundation“, која им помага на тешко болните деца.
 
Кристијано Роналдо кој зад себе веќе има четири вакви награди и оваа година ќе биде во тесна конкуренција да го освои ова признание. 
 
Тој е во „тројката„ од која ќе се избере најдобриот за 2017-та. Покрај Роналдо, во конкуренција за признанието се и Лионел Меси од Барселона и Нејмира кој летово од Барселона мина во редовите на ПСЖ. 
 
Сепак, Португалецот е главен фаворит имајќи в предвид дека минатата сезона со Реал Мадрид ја одбрани титулата во Лигата на шампионите и го освои трофејот во Примера, а го освои и пехарот во УЕФА Супер купот што се одржа во Скопје.