Балкан
19. February 2019 - 10:06

Романија: Од грип досега починаа 135 лица

Романските здравствени власти соопштија дека во таа земја од грип починале уште четири лица, со што смртниот биланс се искачи на 135 лица.

Романската агенција Аџерпрес наведува дека најмладото починато лице имало 26, а најстарото 87 години.

Кај сите четири лица бил потврден вирус на грип од типот А и ниту еден од нив не бил вакциниран.