Тенис
1. јуни 2017 - 19:08

Ролан Гарос: Елиминирани Лопез и Бердих

Во шпанската пресметка  Фелицијано Лопез дури по 5 одиграни сета успеа да го елиминира искусниот Давид Лопез кој двапати го анулира водството на противникот.

Настапот заврши и за Томаж Бердих кој убедливо со 3-0 загуби од Русинот Качанов. Изненадување претставува и елиминацијата на Ник Кирјос со 3-1 од Кенет Андрсон.

Пласман во следната рунда од фаворитите обезбедија  Енди Мареј, Марин Чилиќ, Кеј Нишикори и други.