Живот
25. April 2018 - 12:05

Рецепт: Научете да го подготвите чајот кој лекува повеќе од 50 болести

Истражувањата потврдиле дека овој чај има голема улога во решавање на многу здравствени проблеми. 
 
Главната состојка е куркумата, која има важна улога во детоксикацијата која го успортува процесот на стареење. Куркумата има позитивен ефект во случаеви на деменција или рак. Со нејзина помош  исто така се лекуваат мачнините и другите стомачни тегоби. 
 
Ова се само некои од потенцијалните бенефити кои ги носи овој чај, а се верува и дека може да се користи и за лекување на дури 50 различни здравствени проблеми. 
 
Еве како можете да  го направите овој неверојатен и природен напиток. 
 
- 1/6 лажички куркума
 
- половина лажичка мелен цимет
 
- половина чаша млеко
 
- малку мед
 
- половина лажичка рендан ѓумбир
 
Подготовка: 
 
Измешајте ги овие состојки и потоа посипете 500 мл вода врз нив. Додека мешате, можете да додадете малку топло млеко. 
 
Употреба:
 
Подготвената количина испијтеја одеднаш.